Tábory

Tento text je určen především pro rodiče dětí, které s námi jedou na tábor poprvé, ale i ostatní z vás snad ocení možnost připomenout si před táborem některé skutečnosti.

Historie

Oddíl Dinosaurus pořádá letní tábory od prvního roku svého založení, tj. více než 35 let. Máme tedy za tu dobu nasbíráno mnoho zkušeností a prožili jsme již lecjaké situace a věříme, že všechny naše tábory byly pro děti zážitkem, na který rády vzpomínají i po letech.

Charakter tábora

Naše tábory nejsou masovou záležitostí se stovkami dětí. Spíše naopak, jde o malý tábor až téměř rodinného charakteru. O to intenzivněji se můžeme dětem věnovat a naopak děti mají šanci se vzájemně lépe poznat i individuálně vyniknout při různých hrách a soutěžích. Nehledejte zde ani mnohé vymoženosti moderní civilizace. Do jisté míry spartánské podmínky jsou ideální šancí pro překročení vlastních hranic běžného života a příležitostí naučit se novým dovednostem, umět se o sebe postarat a pomáhat ostatním.

Lokalita

Již 30 let jezdíme na stejné místo poblíž obce Chyšky na Milevsku (okres Písek), čili okolí i místní velmi dobře známe. Tábor se rozkládá v místě, kde po 2. sv. válce mělo být zbudováno plicní sanatorium, ovšem z výstavby nakonec díky Únoru 1948 sešlo a zbylo jen torzo – zastřešená stodola a rozestavěná stáj. Na těchto základech jsme během let vybudovali naše tábořiště. Umožňují nám to mimořádně nadstandardní vztahy a vstřícnost majitelů pozemku i správce lesa, za což jim patří náš velký dík.

Tábořiště není nijak oploceno, nicméně je natolik „zastrčené“ v lese, že během celého tábora k nám nezavítá mnohdy ani noha, výjimečně zbloudilý cykloturista. Ani v bezprostředním okolí se nenachází žádná další stavení, chaty, hospody, ... tudíž naštěstí nejsme rušeni ani hlukem, ani podivnými existencemi, ani provozem ze silnice. Největším rušidlem tak zůstávají dupající ježci a z dálky bekající jeleni. Jsme za to rádi a doufáme, že i do budoucna tomu tak zůstane.

Přesto dětem hned na začátku tábora stanovujeme a ukazujeme pomyslnou hranici tábora, za kterou se sami nesmí vydávat.

Zázemí

Chyšky jsou nejbližší obcí se základní obslužností (potraviny, pošta, benzinka, drogerie, odpad) a jsou vzdálené asi 2,5 km od tábořiště. Denně tam vedoucí chodí či jezdí na kole pro základní potraviny a poštu.

Stodolu využíváme jako sklad materiálu a ve zděném objektu (základech stáje) jsme zbudovali táborovou kuchyň s přiléhající zastřešenou jídelnou. Pitnou vodu čerpáme ze studánky. Před začátkem tábora necháváme vždy dělat bakteriologický a chemický rozbor. V případě zjištěných nedostatků vodu dodatečně desinfikujeme a zároveň převařujeme.

Plynová přípojka zde není, vaříme buď na sporáku s plynovou bombou, nebo na kamnech na dřevo. Ty zároveň pomáhají při sušení mokrých věcí.

Ani elektřina v místě zavedená není, nicméně mobily vedoucích a nejnutnější elektroniku pro rychlé sdílení fotek (fotoaparáty, notebook) nabíjíme z autobaterií.

Mobilní signál je v těchto končinách povětšinou slabý, ale situace se rok od roku zlepšuje. Pokud se zrovna nedovoláte jednomu vedoucímu, bude mít signál jistě někdo z ostatních vedoucích. Problém je spíše ten, že mobily nenosíme obvykle celý den s sebou z důvodu rizika poškození při programu. V tom případě se vám ozveme zpátky hned, jakmile je to možné.

Po celou dobu tábora jsou na místě 2 až 3 auta. Jednak pro větší nákupy potravin, ale samozřejmě i pro případ zdravotní nouze.

Ubytování

Děti spí po dvojicích ve stanech s dřevěnou podsadou. Starší větší děti spí někdy samostatně. Sourozenci bydlí odděleně, proto je důležité, aby měly každý svou kompletní sadu věcí ze seznamu. Děti do stanů rozřazujeme jmenovitě podle našeho nejlepšího úsudku, vybírat si nemohou.

Stan je opatřen nepromokavou plachtou, dvojpostelí z prken, pár poličkami a dřevěnou podlážkou pro oddělení od země a vlhkosti.

Je důležité udržovat ve stanu pořádek, neboť např. takový spadlý toaletní papír na zemi či bonbóny schované v batohu jsou velkým lákadlem pro myši. Pro děti (a pochopitelně i vedoucí) proto platí zákaz přechovávání potravin ve stanu. Své sladkosti z domova si děti mohou uschovat v kuchyni ve vyhrazené „myšuvzdorné“ krabici.

V noci někdy bývá v této lokalitě zima, takže to chce dobrý spacák, karimatku a teplou deku pod něj a tlusté ponožky a výjimečně třeba i lehkou čepici do něj.

Pro případ nějakých mimořádných povětrnostních podmínek máme k dispozici záložní nouzové ubytovací místo – velkou zděnou zastřešenou stodolu.

Místo je od vody (řek) daleko a je v kopcích, takže povodně nám zde nehrozí.

Stravování

Funguje standardní pravidelný režim 5 jídel denně + neomezený přístup k pití (sladký a hořký čaj, někdy limonáda, jindy šťáva, perlivá voda, ...). Stravu se snažíme nabízet pestrou, v podstatě se nám během tábora opakuje dvakrát jen pár nejoblíbenějších jídel (řízek a palačinky :-)). V posledních letech máme k dispozici i plynovou troubu, proto jsme mohli nabídku rozšířit i o domácí koláče apod.

V případě konkrétních potravinových alergií či nesnášenlivosti na nějakou složku uvedené v přihlášce jsme schopni zajistit náhradní odpovídající stravu. Vyloženě speciální dietní režim (bezlepková dieta, vegetariánská strava) však bohužel nejsme schopni kapacitně a především zásobováním zajistit.

Na letních táborech je vyhláškou stanoveno omezení, které potraviny ani nesmí být dětem podávány, s těmito se tedy ani u nás nesetkáte: houby, tepelně neopracované masné výrobky, tepelně neopracovaná vejce, nepasterizované mléko a výrobky z něj a další.

Po obědě mají děti delší polední klid, během kterého si mohou za své peníze nakoupit drobné sladkosti v táborovém obchůdku, který zásobujeme z obchodu v nedaleké vsi. Děti si mohou objednat i základní věci jako mýdlo, toaletní papír, baterie, poštovní známky, ... když jim dojdou.

Hygiena

Děti si myjí ruce před každým jídlem. Ručník a mýdlo má každé dítě svoje. Obden se děti sprchují pod teplou vodou ve venkovní sprše (zastíněné kvůli soukromí). Při té příležitosti kontrolujeme výskyt klíšťat. V případě velkých veder provádíme pro zájemce oblíbenou tzv. indiánskou sprchu v plavkách – jeden vedoucí pumpuje a druhý stříká z hadice studenou vodou. Jednou až dvakrát během tábora se vydáme koupat se k nedalekému rybníku – podle stavu vody a počasí.

Jídelní nádobí si každý po sobě umývá sám, máme připravené nádoby s teplou vodou a Jarem i studenou na oplach. Utěrky musí mít ouško, aby mohly být pověšené a větraly. Odpad třídíme a posléze odvážíme do Chyšek, kde jsou tříděné kontejnery. Papírový odpad pálíme v kamnech, organický zakopáváme v lese.

Toalety jsou suché (staré dobré „kadibudky“), u nich je umyvadlo s vodou a mýdlem. Denně jsou umývány Savem. Toaletní papír nosí děti svůj.

Téměř každoročně nás navštíví kontrola z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo z Českého svazu ochránců přírody. Prozatím jsme kontroly absolvovali vždy „bez ztráty kytičky“. Nejde nám ale ani tak o nějaké papíry s razítky, jako o faktický stav věci, neboť na takto malém a úzce provázaném táboře znamená každá nákaza riziko rychlého rozšíření na celé osazenstvo a třeba i předčasný konec tábora, což si samozřejmě nikdo nepřeje. Proto děláme pro hygienu maximum, jakého lze v našich podmínkách dosáhnout.

Zdraví

Všichni vedoucí absolvovali základní zdravotnický kurz včetně poskytování první pomoci. Na táboře je navíc přítomen vždy zdravotník s vyšší kvalifikací. Dávkuje dětem potřebné léky, musí-li nějaké brát pravidelně, ošetřuje menší i větší bolístky, vede zdravotnickou dokumentaci, dbá na přiměřenost programu fyzické a psychické zdatnosti dětí.

Pro případ lehčí nemoci je vyčleněn speciální stan, kde může nemocný dočasně přebývat, aby nenakazil spolubydlícího.

Pro případ akutních stavů máme na tábořišti dvě až tři auta a jezdíme do nemocnice v Milevsku (14 km) nebo v Táboře (25 km). Naštěstí zatím nebylo nikdy nic vážnějšího než zlomená noha či šlápnutí na hřebík, ťuk-ťuk na dřevo.

V případě výskytu vážnějších problémů (infekční nemoc, zranění) vás pochopitelně budeme kontaktovat a domlouvat další postup.

Základní zdravotnický materiál i léky máme zajištěné předem. Užívá-li dítě nějaké léky či doplňky stravy pravidelně, předejte tyto spolu s rozpisem užívání někomu z vedoucích při odjezdu na tábor.

Při odjezdu si od vás vybereme kopie kartičky zdravotní pojišťovny a očkovacího průkazu, mějte je prosím připravené. Zároveň budete požádáni o stvrzení bezinfekčnosti dítěte svým podpisem. Děti také nejspíše preventivně prohlédneme, zda si s sebou nevezou na tábor vši.

Cestování

Chápeme, že zvláště menší děti mohou mít problém s velikostí a vahou zavazadla. Nemusíte však mít obavy, v této „plné polní“ je potřeba překonat jen vzdálenost od nástupiště k vlaku a poté od vlaku k přistaveným autům. Na cestě budou navíc k ruce vedoucí, kteří dětem pomůžou.

Během tábora bývá jeden den vyhrazen na tzv. „puťák“, kdy si děti sbalí menší zavazadlo a přespí mimo tábořiště.

Pozdější příjezdy a především dřívější odjezdy z tábora jsou sice z pohledu dítěte nešťastné, protože se ochudí o to nejlepší (závěrečné programové finále), ovšem chápeme, že někdy se dovolená jinak naplánovat nedá. Domluvte se s námi individuálně na způsobu předání dítěte v takovýchto situacích, ale nejlépe se jim snažte vyhnout zcela. I proto vám dáváme termín tábora vědět skrze plán akcí s půlročním předstihem.

Kontakt

Děti malé, velké ale i skoro dospělé milují dopisy, pohledy, balíčky, ... Je to ozvláštnění každodenního rutinního způsobu mobilní komunikace, ale především potěší, že na ně někdo myslí. Pište jim nejlépe denně, zapojte i tetičky, babičky, ... Na poštu docházíme každý den. Mobily dětem s sebou brát nezakazujeme, stejně jako další elektroniku, ovšem je to na jejich (vaše) vlastní riziko. Navíc dobít si je nemají kde, takže je to podle nás zbytečnost. Návštěvy rodičů na tábořišti ani telefonický kontakt s dětmi skrze mobily vedoucích nejsou žádoucí. Ne že bychom snad chtěli něco tajit nebo vám upřít kontakt, ale v případě občasných stýskavých stavů je to spíše kontraproduktivní. Navíc by se tím dítě dostalo do pozice s nálepkou nějakých „extra buřtů“ a mohlo by mu to samotnému být byť v kamarádském kolektivu posléze nepříjemné. Děkujeme za pochopení.

Dovoluje-li to čas a signál, snažíme se průběžné nahrávání a sdílení fotek v průběhu tábora. Pro představu, jak to u nás na tábořišti vypadá, se můžete podívat na fotky z minulých let na naší Facebookové stránce.

Denní režim

Den začíná budíčkem s písničkou, následuje rozcvička a ranní hygiena. Poté snídaně a dále rychlý úklid ve stanu. Děti se podílejí na chodu tábora tím, že před dopolední svačinou pomáhají s řezáním dřeva, sbíráním chroští na podpal v kamnech, s úklidem tábořiště a dalšími drobnými pracemi. Vždy pod dozorem vedoucího, v případě práce se sekyrkou či pilou i s instruktáží, ukázkou a nácvikem bezpečného používání.

Pak následuje dopolední část programu, oběd, polední klid, další část programu, hry, bojovky apod. Během toho ještě odpolední svačina. Večer se všichni sejdeme u stolu a povídáme si o prožitém dnu, vyhlašujeme body, čteme z táborové kroniky a nakonec i kapitolu z knížky na dobrou noc. Pak už následuje písnička a spánek, většinou desetihodinový. Děti se pravidelně střídají na nočních hlídkách, které trvají 1,5 hodiny. Hlídky jsou po jednom s výjimkou úplně první hlídky nováčků a v případě objektivních zdravotních potíží, pak mohou hlídat po dvojicích.

Děti se zapojují i při přípravě jídla, kdy vždy jedno až dvě děti pomáhají v kuchyni a myjí společné nádobí.

Běžný denní režim je tu a tam narušen mimořádnou programovou událostí – bojovkou, hrou, nočním poplachem, mimořádnou návštěvou nějaké programové postavy, táborovým ohněm apod.

Program

Různorodá směska her v přírodě, bojovek, pilování tábornických dovedností, sportování na hřišti, poznávání přírody, tvořivých disciplín, luštění šifer, zpívání písniček, ... Každý si přijde na své!

Tábor má i svoji dějovou linii, která navazuje na školní rok. Témata se mění, takže každý rok je originální a neokoukaný. V duchu hry se snažíme stylizovat oblečením, používáním změněných jmen, výzdobou a výbavou okolí a dalšími artefakty.

Držte nám palce, ať i letos všechno dobře dopadne, poklad je nalezen, zlo poraženo a vůbec! :-)

Pořádat tábory nás těší a dětské úsměvy jsou tou nejlepší odměnou. Brzy na viděnou.

vedení oddílu Dinosaurus