Výpravy

Výpravy jsou v našem oddíle druhou stěžejní náplní činnosti, hned po každotýdenních schůzkách. Snažíme se vždy opustit s dětmi Prahu a navštívit taková místa, která jsou ideální pro bližší kontakt s přírodou a která také nám, vedoucím, umožňují připravit kvalitní všestranné hry venku i pod střechou.

Ukázková přihláška s vysvětlením

Aby dítě nemělo na výpravě žádné větší problémy, je především důležité, aby s sebou mělo všechny potřebné věci, ale také, aby některé věci raději nechalo doma.

Proto jsme sepsali na vysvětlenou nejdůležitější informace vztahující se k přihlášce a seznamu věcí i výpravě samotné formou vzorové přihlášky (pro vysvětlení konkrétního podtrženého pojmu nad něj najeďte kurzorem). Před každou výpravou vždy dostanete přihlášku na konkrétní výpravu, která se ale bude obsahovat velmi podobat této:

OMOP Dinosaurus zve všechny své kamarády na 251. oddílovou výpravu

Dej sem ten šek, jsem řek!

Sraz:

V pátek 20. 9. 2013 v 16:40 na Černém Mostě (autob. stanoviště č. 5)

Návrat:

V neděli 22. 9. 2013 okolo 17:40 na Černém Mostě (příjezd autobusů)

Pozn.:

Časy odjezdu a příjezdu budou potvrzeny při odevzdání přihlášky

Ubytování:

Ve vytápěné místnosti

S sebou:

Obvyklé oblečení dle počasí, malý batůžek nebo chlebník na jídlo, flašku na pití (alespoň 1,5 l), spacák a karimatku, oblečení na spaní, náhradní ponožky a spodní prádlo, tričko, pláštěnku, pevné boty, přezůvky, ešus, lžíci a utěrku, hygienické potřeby (kartáček, pasta, mýdlo, hřeben, toaletní papír, ručník), baterku, uzlovačku, šátek, KPZ, nůž, tužku (propisku) a papír (blok, sešit). POZOR–SPECIÁLNÍ: jednu skleněnou kuličku
**A hlavně dobrou náladu!!! :-)**

Jídlo:

Zajištěna budou 2 teplá jídla a pití.
S sebou páteční večeři a sobotní oběd, 2 snídaně a svačiny na celý víkend a pití na pátek.
Doporučujeme označit, co kdy má Váš Dinosauřík zkonzumovat.

Peníze:

Odstřižek spolu s poplatkem 220 Kč odevzdejte na schůzce nejpozději do středy 18. 9. 2013.


Odstřižek přihlášky

Přihlašuji .................. na výpravu ve dnech 20.–22. 9. 2013.

Předání dítěte:

  • Pro dítě si přijde: Kam? ......... Kdo? .........
  • Dítě může jít samo domů: Odkud? .........
podpis

Několik dalších poznámek

Všechny věci je třeba mít zabalené v batohu, karimatka či spacák mohou být připnuty zvenku batohu. Doporučujeme koupit klidně již zkraje větší objem (50–60 litrů), moderní batohy jsou lehké i v těchto objemech. Nedoporučujeme klasické krosny s kovovou konstrukcí, právě vzhledem k zbytečné váze navíc.

S tímto zavazadle by děti měly být schopné ujít nezbytnou cestu na vlak/autobus z místa srazu a poté absolvovat přesun od nádraží/zastávky do místa ubytování. To bývá vzdáleno do cca 1,5 km. Samozřejmě mladším a slabším účastníkům se zavazadly rádi pomůžeme, výprav se účastní vždy dostatek vedoucích či starších dětí s větší silou. Raději ale před výpravou otestujte, zda dítě batoh unese a případně snižte váhu vyřazením zbytných věcí. Chápeme, že počáteční investice u dnešního moderního outdoorového vybavení může být značná, některé vybavení (karimatky, spacáky, batohy) je proto možné dočasně zapůjčit, než si stihnete pořídit vlastní.

Uvedený seznam vychází z letitých zkušeností, obsahuje vše potřebné a naopak nic zbytečného. Další věci navíc tedy pečlivě zvažte, zvlášť těžké (knihy) a objemné (plyšáky).

Cenné věci (mobily, fotoaparáty, přehrávače, šperky) dětem s sebou brát nezakazujeme, nicméně důrazně to nedoporučujeme. Pokud už si s sebou něco podobného berou, je to na vlastní zodpovědnost. Pokud vznikne potřeba se s Vámi spojit, mobilní telefon má každý vedoucí u sebe.

Peníze není nutné dětem žádné dávat, nejčastěji ani není příležitost je kde utratit. Navíc je tu vždy riziko, že je dítě ztratí.

Důležitou fází je také vlastní balení věcí do batohu. Nechte děti, aby si sami zkusily věci zabalit do batohu třeba den předem. Pomozte jim s obtížnějšími věcmi jako napěchovat spacák do obalu či srolovat karimatku. Je to dobré hned z několika důvodů – děti potom vědí, kde co v které části batohu hledat, budou vědět, zda vůbec danou věc s sebou mají či nikoli a nakonec se tím i naučí větší samostatnosti a zodpovědnosti za své věci. Všechny věci by bylo také dobré mít nějak označeny nebo je alespoň dobře znát. Máme zkušenosti, že ani na přímou výzvu „Čí to je?“ se někteří ke svým věcem nepřihlásí.

Léky: V případě, že má Vaše dítě nějaké zdravotní problémy (samozřejmě ne infekční) a musí užívat léky či doplňky stravy, prosíme, abyste nám toto sdělili na srazu a podepsané léky s rozpisem užívání osobně předali zdravotníkovi (vedoucímu). U sebe může dítě mít pouze přípravky pro akutní pomoc (např. adrenalinová jehla v případě alergie), i tak nás ale o této skutečnosti informujte.

Nenašli jste-li v tomto informačním materiálu odpověď na Vaše otázky, neváhejte kontaktovat Vašeho vedoucího.

Budeme se těšit na viděnou na nejbližší výpravě!